Sardinija Istorija i Kultura Italija
Sardinija je prelepo ostrvo u Sredozemnom moru koje pripada Italiji. Međutim, kada ga budete posetili, bićete iznenađeni njegovom širokom lepezom atraktivnih ponuda i time koliko se ovo parče zemlje razlikuje od ostatka Italije.
Ostrvo Sardinija se prvenstveno posećuje zbog predivnih plaža, ali celokupni pejzaži oduzimaju dah. S jedne strane su dugačke peščane obale, a sa druge krševite planine okupane suncem. Ovde možete razmišljati o misterioznim praistorijskim lokalitetetima dok se penjete njihovim tamnim kamenim stepenicama i istražujete prolaze izgrađene u bronzanom i gvozdenom dobu. Kuhinja koja se prilično razlikuje od ostatka Italije, tradicionalni festivali, autohtoni običaji i drugačiji jezik čine Sardiniju jedinstvenim mesto koje vredi posetiti.
Sardinija svoj razvitak duguje različitim uticajima, od drevne civilizacije koja je pravila neobične građevine koje su svojevrsna zagonetka i dan-danas, do njenih novijih perioda vladavine drugih carstava i kruna.
Do danas je ostalo nepoznato kako je Sardinija dobila ime. Doseljenici sa Apeninskog poluostrva su naselili Sardiniju 6000 godina pre nove ere.
Tokom drevnih vremena ostrvo su osvojile različite civilizacije, uključujući Feničane, Kartaginjane i Rimljane. Ostrvo je na kraju uključeno u Rimsko carstvo kao provincija i postalo je važan centar trgovine i poljoprivrede.
U srednjem veku, Sardinijom su vladala različita kraljevstva, uključujući Vizantijsko carstvo i Vandale. Na kraju ga je osvojila španska kruna u 14. veku i ostala je pod španskom vlašću do 18. veka, kada je ustupljena Austriji kao deo Utrehtskog ugovora.
U 19. veku Sardinija je postala deo novoformirane Kraljevine Italije i odigrala je važnu ulogu u ujedinjenju Italije. Ostrvo je od tada sastavni deo Italije, a njegova jedinstvena kultura i tradicija se i danas slave.
Sardinija je oblast u Italiji koja predstavlja zanimljiv i jedinstven spoj rimske, vizantijske, španske i italijanske civilizacije. To je rezultiralo fascinantnom mešavinom kultura, običaja i jezika na njenom tlu. Ovde ćete videti fascinantne praistorijske građevine, zaštićene od strane UNESKO-a, ali i srednjovekovne crkve tradicionalne romaničke arhitekture.
Sardinijski jezik se smatra jednim od najstarijih u Evropi i smatra se najbližim živim naslednikom latinskog jezika. Zvaničan jezik je i dalje italijanski, a ova mešavina italijanskog i katalonskog u vidu sardinijskog jezika se može čuti na ulicama Sardinije.
Na Sardiniji možete uživati u zanosnoj melodiji drevnog sardinijskog muzičkog instrumenta napravljenog od tri trske cevi koje istovremeno svira jedan muzičar. Ostali tradicionalni muzički instrumenti uključuju gitaru, mandolinu i harmoniku. Tradicionalni ples Sardinije je balu tundu, kružni ples koji izvode parovi.
Svaka poseta bilo kojoj oblasti Italije je nepotpuna bez posete nekom od renomiranih restorana i prepuštanju ukusima i mirisima lokalnih vina i hrane. Sardinija je dom mnogih vinarija koje su na dobrom glasu. Osim pekorino sira, vrućeg domaćeg hleba i morskih specijaliteta u vidu ježeva, morate probati porketu. U pitanju je prasetina koja se peče zavijena u rolat marinirana u lokalnim začinima.
Počnite od glavnog grada koji se zove Kaljari. Popnite se do Tvrđave koja pruža istorijsku i vizuelnu perspektivu, sa širokim pogledom na grad i zaliv. U blizini se nalazi Arheološki muzej sa izloženim grčkim i rimskim artefaktima.
Nuragi je drevno arheološko nalazište u centru Sardinije koje sadrži kolekciju kamenih kula i ruševina iz nuragijske civilizacije.Ovaj oblik megalitskih građevina na Sardiniji datira od prije 1000 godina pre nove ere. Sam naziv vodi poreklo od stare reči koja označava gomilu kamenja ili otvor na zemlji. Nuragi su pozicionirani tako da imaju dobar pogled i valjkastog su oblika. Nije utvrđeno koja je bila njihova funkcija, možda su to bili hramovi, vladarske rezidencije ili vojna uporišta.
Neptunova pećina se nalazi u gradu Algero. Ovo je zadivljujuća prirodna pećina sa impresivnim stalaktitima i stalagmitima koji su se formirali hiljadama godina. Do Neptunove pećine se može doći brodom ili pešice, a u tom slučaju do nje vas vodi 600 stepenika. U kontrastu crvenkastih stena i tirkizne vode, nalazi se izobilje pećinskog nakita. Udarci talasa o otvore stena podsećaju na zvuke grmljavine, pa se veruje da se tako Neptun, rimski bog mora, oglašava.
Kosta Smeralda je ekskluzivna oblasti na Sardiniji, čuvena po svojim prelepim plažama, kristalno čistom moru i luksuznim odmaralištima. Poznata je i kao Smaragdna obala i u potpunosti zaslužuje ovaj nadimak bistrim vodama koje je zapljuskuju. Ova rivijera se proteže na 55 km Tirenskog mora i broji više od 80 uvala. U pitanju je luksuzna destinacija slavnih i bogatih koji za jednu noć provedenu u nekom od raskošnih hotela daju basnoslovne svote novca.
Arhipelag Madalena je odlično mesto za planinarenje i ronjenje. Ova grupa od 7 velikih i 55 manjih ostrva smeštena je između Sardinije i Korzike. Na njima se nalaze neke od najspektakularnijih plaža Italije, koje su okružene najbistrijom i najčistijom vodom. Ovde možete videti egzotične lagune koje su prilično usamljene budući da na ovim ostrvima gotovo da nema ljudi. Arhipelag je dom čuvene Ružičaste plaže koja je ime dobila po jednom mikroorganizmu roze boje, čije se školjke melju dejstvom vode i vetra.